Adaptogeny – rodzaje, działanie, właściwości

Silni Wiedzą 22.09.2020

Terminy Cię gonią, szef w pracy patrzy Ci na ręce, a w życiu prywatnym wszystko Ci się sypie. Każdego dnia stoisz w korku i nawet zakupy nie wyszły Ci tak, jakbyś sobie tego życzył. Takie dni ma każdy, a w obecnie nie są to sporadyczne sytuacje, tylko przewlekły stan, w którym trwamy. Taki stan sieje spustoszenie w Twoim organizmie, czyli mocno odbija się na zdrowiu. Tutaj na ratunek przychodzą adaptogeny.

Czym są adaptogeny?

Adaptogeny to substancje ziołowe, które mają istotny wpływ na nasz organizm. Znamy wiele rodzajów, a każdy z nich ma dodatkowe działanie. Te substancje działają łagodząco na nasz układ nerwowy, relaksując nas i niwelując stres. Wyróżniamy wiele rodzajów, a każdy z nich jest z pewnością godny uwagi.

Jak działają adaptogeny?

Adaptogeny pozwalają organizmowi dostosować do niekorzystnych warunków, jakimi są właśnie stres czy stany lękowe. Przywracają organizm do równowagi i niosą wiele innych korzyści. Adaptogeny mogą również podnosić odporność, działać przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Adaptogeny będą również chronić układ krążenia, dzięki obniżaniu ciśnienia i działaniu relaksacyjnemu. Czy warto je stosować? Zdecydowanie! Korzyści tych ziół nie sposób się doliczyć, a ich różnorodność z pewnością zachęca do testów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu adaptogenów, weź udział w webinarze „Adaptogeny w praktyce”, przygotowanym przez Marka Fischera, który odbędzie się już 7 października.

Przykładowe adaptogeny

  • Bacopa Monnieri

Bacopa Monnieri jest jednym z najciekawszych adaptogenów. Przede wszystkim, jak każdy adaptogen, redukuje stres przewlekły. Dodatkowo działa jako antydepresant, podnosząc nastrój i obniżając częstotliwość występowania stanów lękowych. Bacopa Monnieri wpływa bardzo dobrze na pamięć, znacznie ją poprawiając. Bacopa wpływa również na mózg, opóźniając rozwój Alzheimera i demencji.

  • Gotu Kola

Gotu Kola, czyli wąkrota azjatycka, jest kolejnym adaptogenem godnym uwagi. Wykazuje działanie wielokierunkowe, a przede wszystkim redukuje poziom stresu w organizmie oraz obniża poziom lęku. Gotu kola spowalnia procesy starzenia się oraz pracę układu sercowo-naczyniowego. Wąkrota ma również działanie neuroprotekcyjne i może przyczynić się do wzrostu nowych neuronów.

  • Ashwagandha

Ashwaganha to najpopularniejszy adaptogen – nie bez powodu! Jego działanie opisane jest w wielu badaniach i nie da się odmówić jej niesamowitych efektów. Królowa ziół ajurwedyjskich obniża poziom stresu, redukuje uczucie niepokoju oraz zmęczenia, a nawet może być przydatna przy bezsenności i stanach depresyjnych. Dodatkowo, znacznie poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Odnotowano pozytywne skutki stosowania ashwagandhy przy leczeniu niepłodności – poprawia jakość nasienia i ruchliwość plemników.

  • Różeniec Górski

Czyli Rhodiola Rosea jest kolejnym adaptogenem, którego działanie potwierdzają liczne badania. Oprócz obniżania poziomu stresu w organizmie, różeniec poprawia funkcje poznawcze, wpływając bezpośrednio na poprawę pamięci i koncentracji. Dodatkowo ma również właściwości przeciwutleniające, co wpływa na spowolnienie starzenia organizmu. Różeniec wykazuje działanie neuroprotekcyjne oraz ochronne na układ krążeniowy.

Podsumowanie

Czy warto stosować adaptogeny? Zdecydowanie! Najważniejsze jest to, aby skonsultować ich wybór ze specjalistą oraz dobrać odpowiednie, pod swoje zapotrzebowanie.

Weź udział w szkoleniu on-lina „adaptogeny w praktyce”, które przeprowadzi dietetyk Marek Fischer i dowiedz się, który z adaptogenów będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Źródła:Dodaj komentarz