BPC-157 – peptyd przyspieszający regenerację tkanek

Wojciech Nowosada 30.12.2018
Jak działa peptyd BPC-157 - Na co jest BPC-157

Popularny w ostatnich latach peptyd BPC-157 jest łańcuchem składającym się z 15 aminokwasów. Szczególną popularność zyskał jako środek bardzo efektywnie przyspieszający regenerację fizycznych urazów. Przyjmowany jest zazwyczaj w iniekcjach podskórnych w miejscu urazu, jednak stosowany jest także doustnie. Jak działa BPC-157?

Właściwości regenerujące tkanki są głównym obiektem zainteresowań naukowców prowadzących badania nad tym środkiem. BPC-157 ma reputacje świetnego środka na przyspieszenie regeneracji uszkodzonych ścięgien, złamań kości oraz ran skóry. Dzieje się tak między innymi z powodu wzrostu ekspresji i aktywacji białek FAK i paksyliny, a także wzrostu oporności na oksydacyjne działanie nadtlenku wodoru[1]. W tkankach wystawionych na działanie peptydu zauważano także, że fibroblasty zyskiwały zdolność szybszego wzrostu, czemu towarzyszyła również sprawniejsza formacja kolagenu i włókien siateczkowatych. Efekty te zauważono podając BPC-157 szczurom z uszkodzeniem ścięgna Achillesa, a rezultatem takiej kuracji był mniejszy rozmiar i głębokość ubytku ścięgien, a następnie przywrócenie pełnej ich nienaruszalności[2]. Również w przypadku ran wywołanych poparzeniem BPC-157 wykazuje skuteczność, a w tym przypadku poza administracją iniekcyjną, sprawdzano także działanie miejscowe w formie kremu[3].

BPC (Body Protection Compound) obecny jest naturalnie w ludzkim żołądku. Z tego względu duże zainteresowanie przyłożono badaniom określającym wpływ peptydu na regenerację śluzówek układu pokarmowego, z obiecującymi efektami. Eksperymenty przeprowadzano między innymi na szczurach podczas rekonwalescencji po zabiegu zespolenia jelita. W ciągu dwóch tygodni kuracji BPC-157 zauważono poprawę praktycznie wszystkich sprawdzanych parametrów w stosunku do grupy placebo – mniejsze obrzęki, szybsze gojenie, mniejsza ilość granulocytów, sprawniejsza synteza kolagenu i zmniejszenie martwicy[4]. Dobre efekty zanotowano także w leczeniu wrzodów żołądka[5]. Zauważono również, że BPC-157 część swoich właściwości zawdzięcza interakcji z gospodarką tlenkiem azotu. Inhibitor syntazy tlenku azotu w obecności BPC odwraca swój negatywny wpływ na tempo regeneracji. Co ciekawe, działanie to widoczne jest nie tylko przy podawaniu iniekcyjnym, ale też oralnym, nawet bez wykorzystywania składników dodatkowych, takich jaki inhibitory proteaz lub specjalne nośniki[6]. Coraz więcej jest też przesłanek dotyczących regenerującego wpływ na mózg, szczególnie po nadużywaniu substancji działających dla niego toksycznie[7].

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat działania popularnych peptydów? Jest ku temu świetna okazja! Już 9 stycznia na platformie SportsWebinar.pl odbędzie się webinarium z ekspertem Michałem Domańskim o temacie „Wstęp do wiedzy o peptydach – rodzaje i działanie”. Nie przegap!

[1] https://www.physiology.org/doi/abs/10.1152/japplphysiol.00945.2010?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org&rfr_dat=cr_pub%3Dpubmed
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14554208
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11718984
[4] https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00595-006-3498-9
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4717094/
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5107594/
[7] https://grananerwach.pl/peptyd-bpc-157-dzialanie-na-uklad-nerwowy/
Dodaj komentarz