Dlaczego warto korzystać z webinariów?

Silni Wiedzą 14.11.2018

Obecnie trwa doba informacji. I to informacji nie byle jakiej, bo coraz większą wagę przykłada się do jej źródeł. By zaczerpnąć wysokiej jakości wiedzy, często decydujemy się na szkolenia prowadzone przez specjalistów. Nowym trendem stały się szkolenia online, które powoli zmierzają do jednego szeregu z tradycyjnymi szkoleniami stacjonarnymi.

Co wyróżnia webinary?

Bez wątpienia największą zaletą webinariów jest wygoda i oszczędność czasu. W przypadku szkoleń stacjonarnych niestety częstym ograniczeniem jest jego lokalizacja, gdyż w niektórych przypadkach dojazd pochłania nie tylko wiele godzin cennego czasu, ale też znacznie zwiększa ponoszone koszta. Bywa, że szkolenie w odległym miejscu wymusza również zarezerwowanie noclegu, generując kolejne niedogodności. W przypadku webinarium wystarczy, że zarezerwujemy sobie czas w odpowiednim dniu, o odpowiedniej godzinie i usiądziemy przed komputerem. Czas, który poświęcamy wynosi dokładnie tyle i trwa webinarium, a płacimy jedynie za dostęp do niego, bez kosztów dodatkowych.

W przypadku webinarium całość wykładu rejestrowana jest do nagrania, a inwestując w to nagranie można odtworzyć webinarium w dokładnie takiej samej formie jak było prowadzone na żywo, z wyraźnie widoczną prezentacją, zapisem czatu i pytań od uczestników oraz z dobrą jakością dźwięku. Szkolenia stacjonarne rzadko bywają w całości nagrywane, a jak już są, to mogą zdarzać się problemy z dźwiękiem, ponieważ np. zadający pytania i podejmujący dyskusję uczestnicy nie zawsze przykładają się do nadania wypowiedzi na tyle wysokiego tonu, by była ona odpowiednio zarejestrowana w nagraniu.

Webinarium prowadzone na dobrej platformie oferuje także kilka ciekawych rozwiązań technologicznych, które pozwalają na ciekawą interakcję. Jednym z nich jest możliwość przeprowadzania anonimowych ankiet na żywo, z prezentacją i omówieniem wyników bezpośrednio po jej zakończeniu. Wykonanie takiego zabiegu w szkoleniu tradycyjnym byłoby dużo bardziej problematyczne, a dzięki takiej funkcji można wyciągnąć ciekawe wnioski i wprowadzić do wykładu informacje bardziej praktyczne, dopasowane do odbiorców.

Wyraźną różnicą w stosunku do szkoleń stacjonarnych jest czas trwania webinarium. Zazwyczaj trwają one około 2 godzin, natomiast szkolenia stacjonarne przeciętnie mieszczą się w zakresie 6-8 godzin, a niektóre trwają nawet kilka dni. Nie można jednoznacznie wskazać czy na podstawie tej różnicy jedna z opcji jest lepsza, a druga gorsza, gdyż to zależy od preferencji odbiorcy. Części osób może bardziej odpowiadać dłuższe szkolenie, by za jednym razem przyswoić maksymalną ilość informacji, innym natomiast atrakcyjniejszy wyda się podział tematu na mniejsze składowe i stopniowe ich zgłębianie podczas kilku webinarów.

Nie trzeba też wybierać pomiędzy szkoleniem online i stacjonarnym, ponieważ w wielu przypadkach mogą stanowić uzupełnienie. Dla przykładu, można najpierw skorzystać z webinarium poruszającego dany temat w ogólnym zakresie, by później wybrać się na szkolenie, gdzie temat zostanie rozszerzony i opracowany bardziej kompleksowo. Z drugiej strony możemy też wyszukiwać webinarium, które rozszerzają tematykę, którą zgłębiliśmy na szkoleniu o bardziej niszowe zagadnienia.

Podsumowując, główne zalety webinarium to:

  • wygoda, gdyż możemy skorzystać z dowolnego miejsca gdzie mamy dostęp do komputera,
  • oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie musimy nigdzie dojeżdżać,
  • możliwość skorzystania z nagrania webinarium,
  • większe możliwości technologiczne, dostępne dla wykładowcy

Można dopisać do nich na pewno poprawę dostępności do rzetelnej wiedzy, gdyż na udział w webinarach mogą sobie pozwolić nawet osoby, których ograniczały możliwości czasowe lub finansowe. Widać więc, że jest to nowoczesna i atrakcyjna forma zdobywania wiedzy, na którą bez wątpienia warto zwrócić uwagę.
Dodaj komentarz