Kiedy zgłosić się do psychodietetyka?

Milena Włodarska 04.03.2020

Coraz więcej z nas rozumie, że udany proces dietetyczny to nie tylko idealnie dobrany jadłospis w połączeniu z perfekcyjnym planem treningowym. Coraz częściej mówi się o znaczeniu dobrej relacji z sobą samym, a co za tym idzie – z jedzeniem. Okazuje się, że psychika może być czynnikiem odpowiedzialnym za wiele chorób i zaburzeń związanych z jedzeniem.

Psychodietetyk – czyli kto?

Definicja mówi, że „psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. W takim podejściu praca z klientem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. W psychodietetyce więc, nie tylko doradzamy osobom, jakich zmian dokonać aby schudnąć ale również odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób to zrobić.”

Otyłość – winna jest psychika?

Otyłość jest nazywana epidemią XXI wieku, a liczba zachorowalności stale rośnie. Coraz więcej badań pokazuje, że otyłość może być skorelowana z czynnikami psychologicznymi.  W jaki sposób?

  • Jedzenie emocjonalne. O jedzeniu emocjonalnym mówimy wtedy, kiedy występuję problem radzenia sobie ze stresem czy z silnymi emocjami (zarówno negatywnymi, takimi jak smutek, jak i pozytywnymi, takimi jak radość). Osoby jedzące emocjonalnie próbują w ten sposób niejako „zagłuszyć” emocje, z którymi sobie nie radzą. Łatwo przewidzieć, że stosowanie takich praktyk regularnie, może prowadzić do nadwagi, a nawet do otyłości.
  • Zaburzony mechanizm samoregulacji. Mechanizm samoregulacji powinien sprawować kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia. Od strony fizjologicznej odpowiedzialne są za to hormony głodu i sytości – leptyna i grelina. Jednak nawet sprawnie działający układ hormonalny może być bezużyteczny, jeśli zaburzone są mechanizmy psychiczne.
  • Niska samoocena/przekonania o sobie. Każdy z nas ma jakieś przekonania na własny temat. Problem zaczyna się wtedy, kiedy te przekonania się destrukcyjne dla nas samych. Niskie poczucie sprawczości, niskie poczucie własnej wartości, brak wiary w swoje umiejętności, sabotowanie siebie – te i inne czynniki to prosta droga do nadwagi i otyłości, zwłaszcza, jeżeli występują razem z dwoma powyższymi punktami (a często tak jest).

Problem z motywacją

Zmiana nawykowych zachowań (w tym wypadku nadmiernego jedzenia) wiąże się z mnóstwem trudności, bowiem próbujemy kierować uwagę i wkładać energię w coś, co przez lata robiliśmy automatycznie, mechanicznie. Trzeba podjąć wysiłek, przyznać się do problemu, a później wytrwać i utrzymać wypracowaną zmianę. Stanowi to nie lada wyzwanie. Zmiana, jak każdy proces, jest czymś długotrwałym, co samo w sobie zakłada występowanie porażek i niepowodzeń. Motywacja nie jest czymś stałym, wręcz przeciwnie – jej poziom stale się zmienia. Kluczem do sukcesu jest podejmowanie działań POMIMO braku lub spadku motywacji, a to jest możliwe dzięki zmianie nawyków – psychodietetyk odgrywa tutaj niezwykłą rolę.

Kiedy zgłosić się do psychodietetyka?

  • masz za sobą wiele nieudanych prób odchudzania/przytycia – stosowałeś/aś wiele różnych diet, co za każdym razem kończyło się efektem jojo
  • czujesz, że coraz częściej nie masz kontroli nad tym co i ile jesz
  • znasz zasady zdrowego odżywiania, a mimo tego wciąż masz nadwagę, otyłość lub niedowagę
  • poddajesz się za każdym razem, gdy spada Twoja motywacja – zauważasz u siebie nagłe, intensywne przypływy motywacji, wówczas dajesz z siebie sto procent. Gdy ten stan mija – wracasz do punktu wyjścia
  • cierpisz na zaburzenia odżywiania (na przykład bulimia, kompulsywne jedzenie)
  • chcesz popracować nad zmianą nawyków żywieniowych

 

10 marca o godzinie 20:00 na naszej platformie odbędzie się webinar dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką – dla dietetyków, trenerów i dla osób, które same potrzebują wsparcia.

Psychologiczne aspekty pracy trenera z klientem – szkolenie poprowadzi psychodietetyk Anna Paluch.

Koszt: 50 złotych

Udział w szkoleniu na żywo potwierdzony jest certyfikatem w formie elektronicznej! 

Przeczytaj o czym będzie mowa na szkoleniu i zapisz się: psychologiczne aspekty pracy trenera z klientem 

 

 Dodaj komentarz