SIBO – przyczyna większości przypadków ZJD?

Wojciech Nowosada 27.11.2018
SIBO - przyczyna większości przypadków ZJD?

Zespół jelita drażliwego jest jedną z najczęściej diagnozowanych przypadłości w gastroenterologii. Spektrum objawów jest dość niespecyficzne, a uwzględnia bóle brzucha, zaburzenia pasażu jelitowego, nadmierne gazy i wzdęcia. Do niedawna uważano, że podłoże rozwoju IBS jest jedynie psychogenne. Obecnie coraz większą uwagę przykłada się diagnostyce w kierunku SIBO. W opracowaniu z 2017 roku opublikowanym w magazynie Gut Liver przeanalizowano powiązanie SIBO z IBS. Jakie były wyniki?

Ze względu na ogromną ilość stwierdzonych przypadków IBS bez wad anatomicznych, które mogłyby do nich predysponować, do niedawna uważano, że u podłoża zespołu jelita drażliwego leżą głównie czynniki psychologiczne. Wszak zarówno chwilowy, jak i przewlekły stres bez wątpienia może wpływać na motorykę jelit i różne nieprzyjemności związane z ich pracą. Obecnie, ze względu na bardziej rozległy poziom wiedzy, badacze skupiają się mocniej na znalezieniu organicznych przyczyn powstawania tej przypadłości.

Światło reflektorów pada głównie na nieprawidłową dystrybucję mikrobiomu w obrębie traktu jelitowego. W normalnych warunkach jelito cienkie jest znacznie słabiej zamieszkałe przez bakterie niż jelito grube, przy czym w jelicie cienkim znajdują się głównie bakterie tlenowe i gram-pozytywne, natomiast w jelicie grubym beztlenowe i gram-ujemne. Zaburzenie naturalnych proporcji, jakim jest przerost bakteryjny w jelicie cienkim powoduje nieprzyjemne objawy, które należą także do obrazu klinicznego IBS.

SIBO przyczyną zespołu jelita drażliwego

źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5347643/

W tym momencie znamy wyniki wielu badań porównujących ilość przypadków SIBO wśród pacjentów z IBS z grupą kontrolną (osoby bez IBS). Rozpiętość wyników jest jednak spora, co w pierwszej chwili wydaje się być dezorientujące. Częstość SIBO wśród osób z IBS mieści się w zakresie od 4 do 78% (!), natomiast wśród osób zdrowych od 1 do 40%. Skąd takie różnice? Okazuje się, że bardzo duże znaczenie ma metodologia – różne metody diagnostyczne mają różne poziomy precyzji pomiarów. Najmniej specyficzne okazały się wodorowe testy oddechowe z użyciem laktulozy, dając największą ilość fałszywie pozytywnych wyników. W tych pomiarach była też najpłytsza różnica pomiędzy pacjentami z IBS a grupą kontrolną, jednak nawet tutaj (bazując na uśrednionych wynikach) ponad 2-krotnie większy procent ludzi z IBS miał SIBO, niż w przypadku osób bez diagnozy. Mniejsze wyniki, aczkolwiek z dużo bardziej wyraźną różnicą w średnich wynikach pomiędzy badanymi grupami dawały posiewy oraz testy oddechowe po glukozie. Nawet w obrębie badań z jedną, konkretną metodą różnice były duże. Może mieć na to wpływ sposób w jaki było zaprojektowane badanie, czyli na przykład ilość pomiarów i rozpiętość czasowa badania. Rozbieżności wynikają także z różnic w przyjętych kryteriach diagnozy IBS oraz różnic w doborze osób do badania, ponieważ pewne cechy (płeć, wiek, przyjmowane leki) wpływają na większe predyspozycje.

Podsumowując, w tej metanalizie zauważono, że zdecydowana większość badań wskazuję na większą częstość występowania SIBO wśród osób z diagnozą IBS, niż bez niej. Rzuca to pewne światło na sposób podstępowania w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego. Widzimy również, że są znaczne różnice w wynikach pomiędzy różnymi metodami diagnostycznymi, dlatego ważne jest, by oddać się w ręce specjalisty, który będzie wiedział jakie badanie zlecić i jak je zinterpretować.

Źródło:

Uday C. Ghoshal, Ratnakar Shukla, and Ujjala Ghoshal „Small Intestinal Bacterial Overgrowth and Irritable Bowel Syndrome: A Bridge between Functional Organic Dichotomy” Gut Liver. 2017 Mar; 11(2): 196–208. Published online 2017 Mar 15. doi: [10.5009/gnl16126]

Jeśli jesteście zainteresowani tematem SIBO, to webinarium prowadzone przez Agatę Dąbrowską z Naczynia Połączone będzie świetnym wyborem. Podczas wykładu poznacie wiele szczegółów dotyczących zarówno diagnostyki, jak i metod leczenia tej przypadłości.

Z nagraniem tego webinarium możesz zapoznać się TUTAJ
Dodaj komentarz